[content goes here]

niebezpieczeństwa socjalizacji

Posted on: October 16, 2014

Byłam jakiś czas temu mimowolną świadkinią rozmowy o feminizmie i takich tam, w której wszyscy uczestnicy i uczestniczki byli pełni dobrej woli i ogólnie młodzieńczej pasji zmieniania świata na lepsze. Z pewnym zdziwieniem zauważyłam po kwadransie, że najbardziej irytuje mnie stanowisko osoby, której wszystkie wypowiedzi zaczynały się od “kobiety są socjalizowane żeby”.

I myślę sobie teraz, że zaczynając zdania w ten sposób, bardzo łatwo wpaść w pułapkę nieodróżniania od siebie rzędów wielkości: prawda statystyczna to nie to samo co prawda indywidualna. Ogólnie widać różne tendencje i trendy, z których można wyprowadzać generalizacje, ale w rozmowie o konkretnych przypadkach nie powinny one już znajdować zastosowania. Może należy o tym myśleć w kategoriach danych i anegdot? Oczywiście, kobieta jako taka w społeczeństwie patriarchalnym ma statystycznie duże szanse, żeby być wychowana w jakiś sposób, żeby jej zachowania były średnio oceniane w jakiś określony sposób: ale kiedy mówimy o czynach i dążeniach jednostki, to już statystyka ich nie jest w stanie wyjaśnić, pojawiają się indywidualne wybory, decyzje, sprawczość i tak dalej.

Odczuwam jakieś wręcz fizyczne obrzydzenie na myśl redukowania indywidualnych przypadków-anegdot do statystyk-danych. Na pewno częściowo dlatego, że w patriarchalnej kulturze, w jakiej żyjemy, kobiety i tak często są przedstawiane jako bierne i pozbawione prawa decydowania o sobie i mocy sprawczej. Ale myślę, że też dlatego, że to takie fundamentalnie błędne, jak porównywanie bananów do pomarańcz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: