[content goes here]

źródło wszelkiej przyjaźni

Posted on: January 11, 2015

Fizjognomika jest źródłem najsubtelniejszych i najwznioślejszych doznań; nowym okiem, dzięki któremu dostrzec można tysiączne przejawy boskiej mądrości i dobroci. Fizjognomika zbliża serca, ona jedna ugruntowuje najtrwalsze, najbardziej boskie przyjaźnie. Najbardziej niezachwianym fundamentem, niewzruszoną skałą, na jakiej może opierać się przyjaźń, jest wypukłość czoła, grzbiet nosa, zarys ust, błysk oka!

(J.C. Lavater, Physiognomische Fragmente zur Befoerderung der Menschenkenntnis und Menschenliebe. Eine Auswahl, 1984, w tłumaczeniu Małgorzaty Łukasiewicz, w: Dziwna rzecz pisanie)

Advertisements

2 Responses to "źródło wszelkiej przyjaźni"

W czasach chirurgii plastycznej? No nie wiem.

Łatwo można by sobie wyobrazić ludziów A i B, z których jeden, o odpowiednio wysokim czole i inteligentnie sklepionych łukach brwiowych czuje bardziej bądź mniej świadomie, że B, o cofniętej dolnej szczęce i niesłusznej kości ciemieniowej, nie zasługuje na jejgo przyjaźń. Na szczęście doktor C za pomocą swoich nieocenionych rekwizytów, skalpela i implantu, ratuje dwoje nieszczęśliwych przyjaciół przed zerwaniem stosunków.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: